Lammfärsbiffar med tsatsiki och ugnsrostade rotsaker

Vill du fira söndagen med att laga något extra gott idag? Då kan jag rekommendera det här! Vi äter en hel del griskött och kyckling i Sverige. Konsumtionen har ökat enormt de senaste decennierna. Enligt metoden ”SMART” som är ett sätt att värna om både hälsan, miljön och plånboken efter egen förmåga, bör vi äta mer nötkött och lamm. Nöt och lamm är betesdjur och kan därför få sin mat från stället till skillnad från kyckling och gris som oftast äter importerat kraftfoder. Betesdjur bidrar till att hålla landskapen öppna och deras kött blir mer näringsrikt jämförbart med kött från djur som fötts upp på kraftfoder. Genom att äta lite mindre kött och lite mer vegetariska rätter kan du få pengar över att lägga på lite dyrare kött. Kvalitet framför kvantitet alltså!

Själv hade jag tur att hitta lammfärs till nedsatt pris på grund av kort datum. Det fanns massor av lammfärs kvar med kort datum i affären. Det kändes så hemskt att tänka på hur mycket av det som skulle komma att slängas bort. Vi betalar dyrt för köttet, de som föder upp lammen får dåligt betalt – och så är det så mycket av det som går till ingen nytta, samtidigt som folk går hungriga och svälter på andra platser. Tala om obalans.

De här biffarna går såklart att göra av nötkött också, men lammfärsen gifter sig med kryddorna och ger en helt annorlunda smak enligt mig, en extra dimension.

Lammfärsbiffar för ca 2-3 personer
400 g lammfärs
1 liten gul lök
2 vitlöksklyftor
1 dl bladpersilja
1 tsk torkad eller färsk mynta
1 ägg
1/2 msk paprikapulver
1/2 tsk svartpeppar
1/2 msk spiskummin
1/2 tsk sambal oelek
Salt efter smak, ca 1 tsk

  • Lägg köttfärsen i en bunke.
  • Skala och finhacka gul lök och vitlök. Skölj och finhacka persiljan. Lägg alltsammans i bunken med köttfärs. Tillsätt övriga ingrediernser och blanda samman till en smidig färs.
  • Värm en stekpanna på spisen. Forma färsen till runda, ganska platta biffar. Stek dem några minuter på varje sida, tills de är genomstekta.

Servera tillsammans med ugnsrostade rotsaker, till exempel rödbetor, morötter, kålrötter, palsternacka och potatis. Eller som vi gjorde i helgen, bara potatis och rödbetor.

psst! Tänk ekonomiskt: dubbla receptet så har du matlåda till lunch imorgon!

  • Börja med detta innan du gör biffarna. Sätt på ugnen på 225 grader.
  • Skala och skär rotsaker och potatis i klyftor.
  • Lägg i en långpanna, strö över lite flingsalt och svartpeppar, tillsätt lite olja och vänd runt rotsakerna. Tillaga i 225 grader tills potatisen har fått en lätt färg. Känn efter med en potatissticka om allt är genomstekt.

Tsatsiki
1/2 gurka
1 tsk salt
2 vitlöksklyftor
2 dl medelhavsyoghurt (finns även laktosfri nu för tiden, vilken lycka!)
1/2 msk pressad citron
1/2 msk olivolja

  • Skölj gurkan. Riv den grovt på ett rivjärn.
  • Lägg gurkan i ett durkslag och pressa ur så mycket vatten du kan,
  • Blanda alla ingredienser i en skål. Garnera eventuellt med lite mynta

facebook.com/dietistannica

6 svar till ”Lammfärsbiffar med tsatsiki och ugnsrostade rotsaker”

  1. Gud så duktig du är !!! Gott som tusan ser det ut att vara =)

    1. Tack Mari 🙂 Det VAR jättegott enligt mig, du får testa receptet och berätta vad du tyckte 😀 Ha en fin måndag!

  2. Hans Östlundh profilbild

    Prova gräddfil istället för youghurt. Lite mera ”bett”

    1. Alltid kul att variera och testa!

  3. Hans Östlundh profilbild

    Tips! Salta den rivna gurkan. låt stå 5 min. krama ur.

    1. Absolut, har man tid kan man låta det stå och dra en stund, upp till 30 minuter. Man kan ju använda en lättare naturell yoghurt till det här receptet om man vill också, då blir konsistensen lite lösare och då är det ju en klar fördel att få ut lite mer vätska ur gurkan för att inte göra den ännu lösare i konsistensen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

%d bloggare gillar detta: