Grötfrukost

Jag vet att jag inte är ensam om att vara ”periodare” när det gäller gröt. I veckor och månader kan jag gå utan att äta gröt till frukost, men så en morgon känns det liksom rätt och så håller det på så ett tag tills jag tröttnar igen.

Jag läser om overnight oatmeal, bovetegröt, polentagrötar och tusen andra grötar som låter spännande att prova, men jag har inte hunnit dit riktigt än – däremot kokade jag havregrynsgröten på spisen idag istället för i mikron som jag brukar. Det kändes mysigt.

Gröt kan ju vara en bra och snabb frukost när man inte riktigt har tid att krångla. Snabbt går det ju, särskillt om man gör den i mikrovågsugnen. Har du testat att röra ned ett ägg i den heta gröten precis när den är färdig? Ägget är ett livsmedel som stelnar vid en ganska låg temperatur, och i den heta gröten blir ägget tillagat och ger dig en lite mer mättande gröt. Det låter konstigt men smakar mycket bättre än det låter.

11 svar till ”Grötfrukost”

  1. Gillar gröt till frukost men tycker fiberhavregryn är så smuliga, vill gärna ha större flingor typ som havregryn. Kan man blanda egna fiberhavregryn och vad ska man ha i?

    1. Hej! Ja du kan faktiskt enkelt blanda egna fiberhavregryn! Köp havrekli och blanda önska mängd med dina havregryn.

  2. Jo, i mannagrynsgröten har jag ibland ett ägg, men havregrynsgröten föredrar jag utan andra tillsatser än salt, och med lingonsylt ovanpå och mjölk till. Barnen, medan vi hade sådana, tyckte även att en tillsats av karamellfärg som gjorde gröten rosa eller ljusgrön var trevlig grötsmink, kanske ett tips till föräldrar med grötovilliga barn.
    För en del år sedan var vi på tur uppe i Kebnekaiseområdet och övernattade i STF- stugan i Tarfala. På morgonen fick jag iden till en ny gröt. Vi hade så här i slutet på turen en del rågmjöl över, så jag kokade en stadig rågmjölsgröt med tillsats av tärnat rimmat fläsk och till det kokade jag nyponsoppa, torrmjölken var nämligen slut. Jag får erkänna att det är den vidrigaste frukost jag någonsin, och aldrig mer, kommer att äta! Sedan har vi hållit oss till mindre riskabla frukostinovationer !

    1. Hahaha, vilken härlig historia! Tack för det! Det är ju så, ibland måste man ju dra en nitlott! Chansar man inte så hittar man ju aldrig vinnarlotten heller!

  3. Hej, apropå ditt jobb som dietist på Ö-sunds Hälsohus:
    Kan patienterna hos dej beställa RISGRYNSGRÖT varje dag?

    Tycker själv att Risgrynsgröten är grötarnas gröt, King of the breakfast,
    som borde som du skriver föras fram, promotas, till gagn för hälsan.
    //kentp

  4. Tack för tipset om att röra ner ett ägg i gröten – det ska jag testa nästa gång jag har glömt att koka ägg i förväg en stressig morgon! 🙂

  5. Hej Annica!
    Ägg i gröten?
    Självklart!
    Och många ska det vara;
    Kokar risgrynsgröt regelbundet, och är van sedan barn att mamma i slutet när gröten var klar tillsatte flera ägg.
    Det ska även vara smör i gröten, en stor bit.
    Har själv nått ”taket” tror jag när det gäller antal ägg; till 3 dl risgryn tillsätter jag 4-5 ägg, beroende på storlek, och får en enastående krämig och jättegod risgrynsgröt.
    Sedan steker jag upp gröten i en rejäl klick smör, dagarna efteråt. Äter den med blåbärssylt och iskall 3%-ig mjölk.
    Svårslagen frukost tycker jag.
    Pröva den gärna och kommentera // kent p

    1. Hej!
      Låter riktigt gott det där! Måste nog prova det till någon helgfrukost 🙂 Tack för det lyxiga tipset!

      1. Hej Annica igen och tack för en bra blogg!
        Från Ägg till Smör:
        All gröt jag kokar innehåller ALLTID Smör!
        Ca en msk per portion.
        Tex mammagrynsgröt:
        Börjar med att smälta en stor klickk smör, sedan i med mannagrynet, salta och sedan mjölken; en dl för varje msk mannagryn.
        Justera tjockleken på gröten med ev mer mjölk när den kokat ca 1 minut.
        blir just så smakrik och krämig som man vill en grötfrukost ska vara!

        Nästa Gröt:
        Havregrynsgöt, den ska också vara len och krämig.
        Inte vass och klimpig.
        Detta erhålles med följande tips:
        Ta första smör som vanligt och smält, sedan HALVA mängden vatten och salt, tillsätt havregrynen som får ett lätt uppkok.
        Här kommer hemligheten (tillsammans med smöret):
        tillsätt mjölk, minst 3%-ig helst gammeldags 4,5 %-ïg och späd tills lämplig kosistens.
        Godare havregröt går inte att koka!

        Kornmjölsgröt: samma koncept men utelämna mjölken, där ska det enbart vara smör, vatten och salt.

        Allt detta har min mamma lärt mej.

        mvh
        kent p

      2. Tack själv 🙂
        Ja det låter gott det där, nästan som en dessert. Kanske dags att ta in gröten i finrummet? 😉

      3. Hej,
        Absolut , en underskattad måltid som borde få renässans.
        Ser att du jobbar på Ö-sunds sjukhus.
        Själv finns jag som inventarie på S-valls Hälsohus.
        Har med framgång fått avdelningarna jag jobbat på att beställa RISGRYNSGRÖT så att det finns för patienterna VARJE DAG och kväll, se nedan.
        Ung som gammal på avd går över mer och mer till risgrynsgröt.
        Till vårat kvällsfika på avd serveras naturligtvis gröt.
        Utan tvekan kan jag säga att patienterna sover mycket bättre nu än tidigare, innan gröten kom till avd =)
        // kentp

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

%d bloggare gillar detta: