Mina sötaste tips till påskbufféen

tulpaner

Påsken närmar sig med stormsteg och jag är ledig, så när som på några artiklar som behöver kammas igenom. Under dessa underbara dagar passar ja på att träffa och umgås med både familj och  vänner, vistas i den friska luften i både höga kusten och det norrländska inlandet och så ska jag såklart äta massor med god, uppiggande mat och vara ute i ljuset och röra på mig. Sånt där man mår bra av.
Påsken är ju för många förknippat med godis. Tyvärr blir det lätt för mycket av både godis och läsk när vardagens rutiner byts emot högtid. Till sist mår man pyton och njuter inte alls på det sätt man tänkt! Jag har därför samlat ihop några recept på otroligt gott hemmagjort godis som dessutom är lite – eller mycket – hälsosammare för både stora och små. Fyll dit påskägg med hemmagjorda bountybollar, frögodis och kokostryfflar i raw-foodstil i år. Varning för chokladinnehållande gods!

hemmagjord nyttigt påskgodis bountybollar av kokosmjölk dietistannica smaller

Bountybollar med kokosmjölk och honung, perfekt för den som vill ha mycket kokos!

Länk till origininalinlägget med detta recept.

pumpafrögodisar 3

Kryddiga pumpafröbites. Bjuder samtidigt kroppen på mängden av mineraler, fibrer och nyttigare typ av fett. Pumpafrön är  rika på fosfor, järn, magnesium, zink och e-vitamin och ger ett ordentligt tillskott av dessa mineraler per godisbit.

Klicka här för att komma till receptet

raw nötfudge med kokos och citron dietistannica 3
Fräscha nöt- och dadelgodisar med smak av citron och kokos. En personlig favorit som bryter av mot all choklad.
Länk till receptet

snickerskaka

Hälsosammare näringspackade snickerkakor. Här är det jordnötssmöret som är huvudperson.

Länk till receptet

nyttig kladdkaka med dadlar avokado bär 2

En fantastisk chokladig, mjölkfri kladdkakeinspirerad mumsbit med bland annat avokado som ingrediens. Dekorera med bär för extra fräschör
Länk till receptet

raw nötchoklad med dadlar nötter kokosolja kakao
Testa att göra din egen choklad med bara tre ingredienser. Häll över em trevlig nötbotten – smälter i munnen. Länk till receptet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

%d bloggare gillar detta: